plus minus gleich

logo kokisSpotkanie z podróżnikiem Ryszardem Sobolewskim

Email Drukuj

Galeria Foto.

Po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią Covid 19, w czwartek 9 czerwca swoje działania wznowił Kolneński Uniwersytet Trzeciego Wieku. Słuchacze UTW uczestniczyli w spotkaniu z Ryszardem Sobolewskim - podróżnikiem, fotoreporterem i dziennikarzem n.t. „Poznajemy PERU”.

Ryszard Sobolewski z zawodu był oficerem policji. Pracował w Instytucie Badawczym Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji w Warszawie jako ekspert fotografii kryminalistycznej. Wykonywał ekspertyzy kryminalistyczne, w których dokumentacja fotograficzna odgrywała istotną rolę. Kształcił przyszłych ekspertów fotografii. Swoją pasję do fotografii rozwijał już jako dziecko. Do tej pory zwiedził niemal wszystkie kraje Ameryki Łacińskiej. Dzięki wieloletniemu propagowaniu kultury meksykańskiej jako jeden z 20 dziennikarzy z całego świata został zaproszony do Meksyku i przyjęty przez prezydenta Felipe Calderona. Natomiast w 2012 roku przez Rząd Ekwadoru został uhonorowany tytułem Przyjaciela Narodu Ekwadorskiego.

Pan Sobolewski mówi o sobie: „Pasją moją są dalekie podróże i fotografowanie. Ameryka Łacińska to mój drugi dom.” Fotografia i marzenia o zwiedzeniu odległych lądów towarzyszyły mu od najmłodszych lat. Uwielbiał oglądać relacje z wypraw Toniego Halika, Stanisława Szwarca Bronikowskiego.

Pierwsze podróże odbył w połowie lat osiemdziesiątych, ale sytuacja polityczna ograniczyła je tylko do niektórych krajów europejskich. Marzenia o dalekich podróżach zaczęły się spełniać w 2002 roku, kiedy to udał się do Gwatemali. Potem był Meksyk i spotkanie ze zdumiewającą kulturą Azteków i Majów, następnie kolebka Inków – Ekwador, później Peru. Kolejnym krajem była gościnna Boliwia. Kilkudniowe pobyty w Brazylii, Kolumbii, Wenezueli oraz Indiach nie satysfakcjonują podróżnika, który już planuje dłuższe wyprawy do tych państw. Każda wyprawa to bagaż wrażeń, którymi chętnie się dzieli poprzez artykuły ukazujące się na łamach różnych czasopism, a także wystawy fotograficzne, organizowane na terenie całego kraju, nad którymi honorowy patronat sprawują ambasadorzy prezentowanych krajów.

Jego czwartkowa prezentacja dotycząca Peru dostarczyła obecnym niezapomnianych wrażeń. Podróżnik zabrał nas do Peru słynącego z Machu Pikchu, Cusco, Arguipy, Chan Chan, kanionu del Colca i płaskowyżu Nazca oraz dżungli w dorzeczu Amazonii.

Całe spotkanie przebiegło w miłej, interesującej atmosferze i wzbudziło marzenia oraz tęsknotę za poznawaniem ciekawych zakątków ziemi. Po spotkaniu można było kupić pamiątki z w/w krajów Ameryki Łacińskiej.